Home    Contact Us   FAQ    Links    Race Results    Archives
Family Numbers    Sire Lines    Breeders    As It Were    Genealogy
A   B   C   D   EF   G   H   IJK   L   M   NO   P   QR   S   T   UV   W   XYZ

 
Family 12-e
   
   



English Families

1 1a 1b 1c 1d 1e 1f 1g 1h 1i 1j 1k 1l 1m 1n 1o 1p 1r 1s 1t 1u 1w 1x 2 2a 2b 2c 2d 2e 2f 2g 2h 2i 2j 2k 2l 2m 2n 2o 2p 2r 2s 2t 2u 2w 3 3a 3b 3c 3d 3e 3f 3g 3h 3i 3j 3k 3l 3m 3n 3o 4 4a 4b 4c 4d 4e 4f 4g 4h 4i 4j 4k 4l 4m 4n 4o 4p 4r 5 5a 5b 5c 5d 5e 5f 5g 5h 5i 5j 6 6a 6b 6c 6d 6e 6f 6x 7 7a 7b 7c 7d 7e 7f 8 8a 8b 8c 8d 8e 8f 8g 8h 8i 8j 8k 9 9a 9b 9c 9d 9e 9f 9g 9h 10 10a 10b 10c 10d 10e 11 11a 11b 11c 11d 11e 11f 12 12a 12b 12c 12d 12e 12f 12g 13 13a 13b 13c 13d 13e 14 14a 14b 14c 14d 14e 14f 15 15a 15b 15d 16 16a 16b 16c 16d 16e 16f 16g 16h 17 17a 17b 17c 17d 18 18a 19 19a 19b 19c 20 20a 20b 20c 20d 21 21a 22 22a 22b 22c 22d 23 23a 23b 24 25 26 27 27a 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74

MAY BELL (GB) b f 1853 Hetman Platoff (GB) ..... 12-e
     Black Lily (GB) bl f 1858 Longbow (GB)
     |     Black Stocking (GB) br f 1869 Stockwell (GB)
     |     |     Wardrobe (GB) br f 1885 Chippendale (GB)
     |     |          Nun's Veil (IRE) b f 1895 Ascetic (GB)
     |     |               Grey Face (IRE) br f 1902 St. Gris (GB)
     |     |                    Wise Girsha (IRE) br f 1917 Irishman (IRE)
     |     |                         Grand Girsha (IRE) b f 1929 Duke Of Brandon (IRE)
     |     |                              NIRVANA (DEN) b f 1937 Gunnel (GB) ..... DEN D
     |     Posthuma (GB) b f 1871 Stockwell (GB)
     |          Hemlock (GB) b f 1879 Wenlock (GB)
     |               Mahogany (GB) b f 1887 Chippendale (GB)
     |                    Hazlebeech (GB) b f 1894 Hazlehatch (GB)
     |                         Darial (FR) b c 1907 Darley Dale (GB)
     Canwell (GB) b c 1859 Stockwell (GB)
     Salpinctes (GB) b c 1862 Trumpeter (GB)
     May Queen (GB) br f 1863 Trumpeter (GB)
     |     Mayfair (GB) ch f 1872 The Marquis (GB)
     |     |     The Frisky Matron (GB) ch f 1879 Cremorne (GB)
     |     |          Chalet (FR) b c 1887 Beauminet (FR)
     |     |          Justitia (FR) b f 1896 Le Sancy (FR)
     |     |               Sly-Fox (FR) b c 1903 Flying Fox (GB)
     |     |               Saint Just (FR) ch c 1907 St. Frusquin (GB)
     |     |               Reine Mab (FR) b f 1912 Rabelais (GB)
     |     |                    Oriane (FR) ch f 1920 Sans Souci (FR)
     |     |                    |     Reine Isaure (FR) b f 1931 Blandford (IRE)
     |     |                    |          Cranach (FR) b c 1938 Coronach (GB)
     |     |                    Lanette (FR) b f 1923 Sans Souci (FR)
     |     |                    |     Nanaia (FR) b f 1929 Kircubbin (IRE)
     |     |                    |          Nymphe Dicte (FR) b f 1935 Diolite (GB)
     |     |                    |          |     La Dame Blanche (GER) br f 1943 Biribi (FR)
     |     |                    |          |     |     DRAGON BLANC (FR) b c 1950 Brantome (FR)
     |     |                    |          |     |     Alba Nox (FR) b f 1951 Coaraze (FR)
     |     |                    |          |     |          White Label (FR) b c 1961 Tanerko (FR)
     |     |                    |          |     |          White Paper (FR) ch f 1965 Honeyway (GB)
     |     |                    |          |     |               Carwhite (IRE) gr c 1974 Caro (IRE)
     |     |                    |          |     Omphale (FR) b f 1948 Brantome (FR)
     |     |                    |          |     |     MIrabella (FR) b f 1955 Mat De Cocagne (FR)
     |     |                    |          |     |     |     Mirabio (FR) b f 1960 Prince Bio (FR)
     |     |                    |          |     |     |          Whitesburg (USA) ch c 1969 Crimson Satan (USA)
     |     |                    |          |     |     Marella (FR) b f 1957 Alizier (FR)
     |     |                    |          |     |          Tonella (FR) b f 1965 Sicambre (FR)
     |     |                    |          |     |               Tolima (GER) br f 1973 Literat (GER)
     |     |                    |          |     |                    TOMBOS (GB) b c 1979 Caracol (FR) ..... GER 2G
     |     |                    |          |     Dictature (FR) b f 1950 Transtevere (FR)
     |     |                    |          |     |     Dicta Drake (FR) b c 1958 Phil Drake (FR)
     |     |                    |          |     DICTAWAY (FR) br f 1952 Honeyway (GB) ..... FR 1G
     |     |                    |          |          DIATOME (GB) br c 1962 Sicambre (FR)
     |     |                    |          Reine Shub Ad (FR) ch f 1939 Brantome (FR)
     |     |                    |               Reine Martiale (FR) ch f 1953 Court Martial (GB)
     |     |                    |                    Reine Du Chant (FR) b f 1970 Premier Violon (FR)
     |     |                    |                         Debauche (FR) b f 1981 Gay Mecene (USA)
     |     |                    |                              Carmen Memory (FR) b f 1986 Sicyos (USA)
     |     |                    |                                   Cut Memory (DEN) b f 1996 Dunphy (IRE)
     |     |                    |                                        La Sall (DEN) b f 2001 Cajun Cadet (GB)
     |     |                    |                                             SIR RANDOLPH (DEN) b c 2007 Academy Award (IRE)
     |     |                    |                                                                                                               ..... DEN 2G
     |     |                    Broceliande (FR) ch f 1925 La Farina (FR)
     |     |                    |     Houssiere (FR) ch f 1933 Cerfeuil (FR)
     |     |                    |     |     Chrustal (GER) b c 1944 Ladro (GER)
     |     |                    |     Maurepas (FR) ch c 1937 Aethelstan (FR)
     |     |                    Ygerne (FR) ch f 1926 La Farina (FR)
     |     |                    |     Anath (FR) b f 1932 Massine (FR)
     |     |                    |          Lady Macbeth (GER) b f 1944 Teleferique (FR)
     |     |                    |          |     Brief Candle (FR) b f 1950 Brantome (FR)
     |     |                    |          |     |     TIMANDRA (FR) b f 1957 Court Martial (GB) ..... FR 1G O
     |     |                    |          |     Yorick (FR) b c 1951 Sunny Boy (FR)
     |     |                    |          Djanet (FR) gr f 1953 Djebe (FR)
     |     |                    |               Anet (FR) b f 1958 Vimy (FR)
     |     |                    |                    Philiberte (FR) b f 1963 Lavandin (FR)
     |     |                    |                         Linkella (FR) b f 1974 Periwinkel (FR)
     |     |                    |                              REMOY (FR) b g 1982 Lyfko (FR) ..... SWI D
     |     |                    |                              LINKEL (FR) b f 1983 Lyfko (FR) ..... SWI O
     |     |                    Fee Esterel (FR) b f 1929 Cadum (FR)
     |     |                    |     Asheratt (FR) b f 1935 Sunny Trace (GB)
     |     |                    |          Ashleen (FR) b f 1956 Alizier (FR)
     |     |                    |               Astuce (FR) b f 1964 Vieux Manoir (FR)
     |     |                    |               |     IVANJICA (USA) b f 1972 Sir Ivor (USA) ..... FR 1G A
     |     |                    |               Princeline (FR) b f 1966 Princely Gift (IRE)
     |     |                    |                    Vitrioline (USA) b f 1973 Vitriolic (USA)
     |     |                    |                         Vitelline (FR) b f 1979 Pharly (FR)
     |     |                    |                              VILLA MAGNA (FR) b f 1988 Brustolon (GB) ..... SPA O
     |     |                    Hotep Heres (FR) b f 1931 Cadum (FR)
     |     |                         Platteville (FR) br f 1940 Monarch (IRE)
     |     |                         |     Plume (FR) br f 1947 Vatellor (FR)
     |     |                         |          Enrica (IRE) b f 1954 Nearco (ITY)
     |     |                         |               Parviz (GB) b f 1964 Parthia (GB)
     |     |                         |                    Peregrine Peach (IRE) b f 1969 Falcon (IRE)
     |     |                         |                         Pay (IRE) bl f 1974 Linacre (IRE)
     |     |                         |                              Panda (HUN) b f 1982 Jolly Jet (USA)
     |     |                         |                                   PIERRO (HUN) b c 1993 Ukaab (IRE) ..... HUN 2G D
     |     |                         Quillerie (FR) gr f 1941 Sultan Mahomed (FR)
     |     |                              Le Beau Prince (FR) gr c 1952 Fontenay (FR)
     |     Queen Frederica (GB) ch f 1878 George Frederick (GB)
     |          Billow (GB) ch f 1888 Ocean Wave (GB)
     |               Saltpetre (GB) b c 1900 St. Simon (GB)
     Stracchino (GB) bl c 1870 Parmesan (GB)
     White Heather (GB) br f 1874 Blair Athol (GB)
          Whitelock (GB) b f 1881 Wenlock (GB)
               Lighthead (GB) b f 1893 Zealot (GB)
               |     Minstead (GB) b c 1899 Minting (GB)
               |     CANTILEVER (GB) b c 1910 Bridge Of Canny (GB)
               White Knight (GB) ch c 1895 Sir Hugo (GB)
   
 

Cantilever (GB)
1913 Cambridgeshire

© A J Byles
Diatome (GB)
1965 Washington DC International

Dragon Blanc (FR)
1952 Prix Jean-Luc Lagardere
     
     
© 1996-2008 Thoroughbred Bloodlines. © 1999-2008 DigiGrate LLC.


A   B   C   D   EF   G   H   IJK   L   M   NO   P   QR   S   T   UV   W   XYZ
Family Numbers    Sire Lines    Breeders    As It Were    Genealogy
Home    Contact Us   FAQ    Links    Race Results    Archives