Home    Contact Us   FAQ    Links    Race Results    Archives
Family Numbers    Sire Lines    Breeders    As It Were    Genealogy
A   B   C   D   EF   G   H   IJK   L   M   NO   P   QR   S   T   UV   W   XYZ

 
Family A3 
 
 



American Families

A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8
A9 A10 A11 A12 A13 A14
A15 A16 A17 A18 A19 A20 A21 A22 A23 A24 A25 A26 A27 A28 A29 A30 A31 A32 A33 A34 A35 A36 A37 A38 A39





Profiles


Spendthrift

 

 

 

MEDLEY MARE NUMBER 1 (f Medley*)
      The Pryor Mare (f Bellair 2nd [Tayloe's])
            Maria [Hart's] (f Alfred [Craig's])
                  Eclipse Mare (f Eclipse [Lewis's])
                  |     Keph's Dam (br f 1825 Sumpter)
                  |           Magdalen (b f 1840 Medoc)
                  |                 Gossamer (br f 1852 Glencoe*)
                  |                 |     Gossip (b f 1863 Lightning)
                  |                 |           Lida Gaines (b f 1870 War Dance)
                  |                 |           |     Big Henry (b c 1877 Melbourne Jr.)
                  |                 |           |     Bettie M. (b f 1878 Saunterer*)
                  |                 |           |           Bettie Blaise (bl f 1889 St. Blaise*)
                  |                 |           |                 Fervor (ch c 1894 Fonso) Oakwood H
                  |                 |           |                 Bannockburn (br c 1895 Hayden Edwards) Sheridan S
                  |                 |           |     Lilly C. (b f 1882 Thunderstorm*)
                  |                 |           |           Sis Olee (ch f 1887 Outcast)
                  |                 |           |                 Rosemary D. (ch f 1904 Previous)
                  |                 |           |                       Grace La Rue (ch f 1911 Delmore)
                  |                 |           |                             Doc Waters (ch c 1930 H. T. Waters)
                  |                 |           |                       Weminuche (b c 1916 Paragon)
                  |                 |           Betty Wilson (ch f 1883 Bullion)
                  |                 |                 Marion G. (ch f 1890 Harry O' Fallon)
                  |                 |                       Kurtzmann (ch c 1902 The Commoner) Criterion S
                  |                 Bonnie Laddie (ch c 1853 Glencoe*)
                  |                 Lady Duke (b f 1860 Lexington)
                  |                       Hyder Ali (b c 1872 Lexington) Champagne S
                  |                       Lady's Maid (b f 1876 Leamington*)
                  |                             Service (b c 1889 Woodlands*) St. Louis Inaugural H
                  Whip Mare (f Whip [Blackburn's])
                        Moses Mare (br f 1824 Moses [Haxall's])
                              Rodolph (b c1831c Sir Archy)
                              Leopardess (ch f 1836 Medoc)
                              |     Woodpecker Mare (b f 1841 Woodpecker)
                              |           Bonnie Laddie Mare (b f 1859 Bonnie Laddie)
                              |                 Addie Warren (b f 1873 Prolific)
                              |                       Lady of the Lake (ch f 1882 Hyder Ali) Blue Grass S
                              |                       |     Alice Brand (ch f 1889 Hindoo)
                              |                       |           Pink Coat (b c 1895 Leonatus) American Derby
                              |                       |           Alice Commoner (ch f 1901 The Commoner)
                              |                       |                 Shilling (ch c 1917 Seth)
                              |                       |     Babbie (b f 1898 Leonatus)
                              |                       |           Rifle Shooter (b c 1913 Star Shoot*)
                              |                       Hermitage (ch f 1883 Hyder Ali)
                              |                       |     Sweet Alice (ch f 1900 Flying Dutchman)
                              |                       |           Briar Path (b f 1910 Marta Santa*) Debutante S
                              |                       |                 Thorny Way (ch f 1918 Prince Ahmed) Provincial Nursery S
                              |                       |                 Briar Sweet (b f 1921 Marathon)
                              |                       |                       Mary Elise (ch f 1934 Lee O. Cotner)
                              |                       |                             Miss Margo (b f 1948 Pictor)
                              |                       |                              |    Daring Duchess (b f 1958 General Don)
                              |                       |                              |          Duchess Nancy (ch f 1964 Lurullah)
                              |                       |                              |                Corporate Headache (b c 1971 Catullus) Benjamin Franklin H
                              |                       |                              |                Tiny Bikini (f 1972 Flag Raiser)
                              |                       |                              |                      Rosabella (f 1980 Flag Officer)
                              |                       |                              |                            Angies Kin (f 1995 Free At Last) Sadie Diamond Futurity
                              |                       |                              |          Unexcelled (b f 1966 Sir Ribot*)
                              |                       |                              |                Qualification (b c 1973 Sadair) Inaugural H
                              |                       |                              |                Future Hope (b c 1976 Our Native) Jefferson Cup S
                              |                       |                              |          Kinsman Hope (ch c 1970 Swoon's Son) Tom Fool H
                              |                       |                              |    Ramblin Road (b c 1961 Lincoln Road) Midwest H
                              |                       |                             Apachelise (b f 1953 Apache)
                              |                       |                                   Ringsby Rocket (b c 1961 King Hairan) Ruidoso TB Futurity
                              |                       |           Bradley's Choice (ch c 1911 Cunard) Albany H
                              |                       |           Busy Signal (ch f 1917 Cunard) Jerome H
                              |                       |           Better Still (ch c 1919 North Star*)
                              |                       |           Brown Sugar (b c 1922 Brown Prince*) Cincinnati Post H
                              |                       Warrenton (b c 1895 Florist*) Claremont H
                              Melody (ch f 1837 Medoc)
                                    Florine (ch f 1854 Glencoe*)
                                          Idlewild (b f 1859 Lexington)
                                          |     Fanchon (ch f 1868 Australian*) Manhattan H
                                          |           Fanfan (ch f 1875 Planet)
                                          |           |     Fanfare (b f 1879 King Ernest*)
                                          |           |           Runyon (br c 1890 Longfellow) Dash S
                                          |           |     Laura Gould (ch f 1881 Pat Malloy)
                                          |           |           Kinglet (b c 1890 Kinglike) Oceanview H
                                          |           |           Satirist (ch c 1896 Juvenal*) Toronto Cup H
                                          |           |     Pouponne (ch f 1884 Macaroon*)
                                          |           |           Queenlike 2nd (b f 1891 Kinglike) Ashland Oaks
                                          |           |                 Advantage (b f 1901 Pirate of Penzance*) Lakeside S
                                          |           |                 King's Daughter (b f 1903 Ornament) Kentucky Oaks
                                          |           |                 |      Queen Errant (br f 1914 Ballot) Hoosick Falls H
                                          |           |                 |           Princess Errant (b f 1926 Pennant)
                                          |           |                 |                 Sir Raleigh (b c 1935 Jacopo*) Anita Chiquita H
                                          |           |                 |     Princess Royal (b f 1918 Uncle)
                                          |           |                 |           Nella R. (ch f 1926 The Manager) Kentucky Cl S
                                          |           |                 |           Miss Bess (b f 1927 Coventry)
                                          |           |                 |                 Bess Mayes (b f 1937 Grandace*)
                                          |           |                 |                       Andy B. W. (b c 1948 Psychic Bid) Billings H
                                          |           |                 |                 Hot Stuff (b f 1940 Burgoo King)
                                          |           |                 |                       Freedom Girl (b f 1946 Four Freedoms) Shelburne H
                                          |           |                 |                       Pheasant Boy (ch c 1950 Four Freedoms) Fort Erie H
                                          |           |                 |                 War Raider (b c 1945 Sky Raider) Miles Standish S
                                          |           |                 |     Queen Mother (b f 1921 The Manager)
                                          |           |                 |           Chickie (b f 1925 Chicle*)
                                          |           |                 |           |     Transmutable (br g 1932 Transmute) Gilroy H
                                          |           |                 |           |     Transy (ch f 1933 Transmute)
                                          |           |                 |           |           Transaction (b c 1943 Man O' Night*) H Internacional
                                          |           |                 |           |           Imbible (ch f 1948 Port au Prince)
                                          |           |                 |           |                 Pink Cover (ch f 1954 Half Crown*)
                                          |           |                 |           |                       Thumb Sucker (dkb g 1958 Prophets Thumb) Ascot Gold Cup H
                                          |           |                 |           |     Cockerel (b c 1937 Transmute) Belmont Juvenile S
                                          |           |                 |           Mack's Dream (ch f 1938 Night Flyer)
                                          |           |                 |                 Day Dreaming (br f 1953 Black Gang)
                                          |           |                 |                       Roman's Day (ch c 1963 Roman Patrol) Sacramento S
                                          |           |                 Ellen-a-Dale (b f 1905 Alan-a-Dale) Kentucky Oaks
                                          |           Alcia (ch f 1879 Lisbon)
                                          |           |     Dalmatia (ch f 1883 Red Bluff)
                                          |           |           Jennie Yates (ch f 1891 Keene*)
                                          |           |                 Lazetta (ch f 1903 King Gold*)
                                          |           |                       Dan Gold (ch c 1909 Redwood)
                                          |           |     Caesar (b c 1888 Storey)
                                          |           Contralto (ch f 1886 Falsetto)
                                          |                 Yodel (br f 1891 Tremont)
                                          |                       Yodler (b f 1899 Meddler*)
                                          |                             Sweep On (b c 1916 Sweeper) Grand Union Hotel S
                                          |     Wildidle (b c 1870 Australian*)Jockey Club S
                                          Legal Tender (b c 1860 Sovereign*)
                                          Aerolite (ch f 1861 Lexington)
                                                Jersey Belle (ch f 1868 Australian*)
                                                |     Jersey Lass (ch f 1874 King Ernest*)
                                                |           MacDuff (ch c 1879 Macaroon*) Champagne S
                                                |           Ayrshire Lass (ch f 1888 Falsetto)
                                                |                 Ayrshire Lad (ch c 1900 Derwentwater*) Breeders' S
                                                |     Favorite (ch f 1875 King Ernest*)
                                                |           Favor (b c 1882 Pat Malloy) St. Louis Derby
                                                |           Fedora 3rd (b f 1883 King Alfonso)
                                                |                 Feronica (br f 1889 Virginius)
                                                |                 |     Maud Gonne (br f 1898 The Commoner) Englewood S
                                                |                 |           Bambi (br f 1913 McGee*)
                                                |                 |                 Nautical (br c 1921 Sea King*) Chesapeake S
                                                |                 |                 Miss Bam (b f 1933 Blazes) R. F. Leighton Memorial
                                                |                 |                       Tobias (b c 1954 Ab Jr.) Nursery S
                                                |                 |     Glenwater (b c 1899 Wawekus) Aqueduct H
                                                |                 Pink Star (b c 1904 Pink Coat) Kentucky Derby
                                                |     Amabel (b f 1885 King Alfonso)
                                                |           J. P. Mayberry (ch c 1901 Albert*) Bashford Manor S
                                                Platina (ch f 1869 Planet)
                                                |     Sallie M. (b f 1875 Longfellow)
                                                |           Bersan (b c 1882 Ten Broeck) Travers S
                                                |           Salvia (ch f 1891 Rossington*)
                                                |                 Clamor (ch c 1904 Gold Heels) Waterhouse Cup
                                                |                 Virginia Nunn (b f 1908 Gold Heels)
                                                |                       Bend Valley Maid (ch f 1922 Everest)
                                                |                             My Carolyne (b f 1927 Prince Pal)
                                                |                                   Our Carolyne (b f 1933 Jock)
                                                |                                   |     Fay Legro (ch f 1942 Sports Writer or Serajevo*)
                                                |                                   |           Mr. Legro (b g 1952 Jezros) Citrus Belt S
                                                |                                   |           Fay's Night Out (b c 1957 Lodge Night) Pomona Derby
                                                |                                   Rapid Way (b c 1937 Whiskaway) Chicago Heights H
                                                |     Secret (b f 1877 Longfellow)
                                                |           Ronald (ch c 1889 Rossington*) Spindrift H
                                                |     Fellowplay (b c 1878 Longfellow) Cottrill S
                                                |     Drake Carter (b c 1880 Ten Broeck) Monmouth H
                                                |     Lenora Morris (ch f 1885 Ten Broeck)
                                                |           Concord (b c 1894 Longfellow)
                                                Fellowcraft (ch c 1870 Australian*)
                                                Rutherford (ch c 1871 Australian*) Nursery H
                                                Spendthrift (ch c 1876 Australian*) Belmont S
                                                Miser (ch c 1877 Australian*)
                                                Addie C. (b f 1883 King Alfonso)
                                                      Chant (b c 1891 Falsetto) Kentucky Derby
                                                      Chorister (b c 1890 Falsetto)
   

   
 
Sweep On (USA)
1918 Grand Union Hotel Stakes
 
     

     
© 1996-2008 Thoroughbred Bloodlines. © 1999-2008 DigiGrate LLC.


A   B   C   D   EF   G   H   IJK   L   M   NO   P   QR   S   T   UV   W   XYZ
Family Numbers    Sire Lines    Breeders    As It Were    Genealogy
Home    Contact Us   FAQ    Links    Race Results    Archives